Ślub kościelny

Zdecydowaliście się zawrzeć małżeństwo sakramentalne? W tym tekście dowiesz się wszystkiego, aby twój ślub był udany. Przypomnę ci, o czym dobrze pamiętać podczas uroczystości.

Ślub kościelny jest to niesamowita ceremonia. Wiele małżeństw decyduje się na poślubienie przez powody związane z aspektami religijnymi. Jednak są też inne aspekty takie jak miłość, poczucie stabilizacji lub chęć założenia rodziny. Zawarte małżeństwo w ślubie kościelnym dla niektórych jest też gwarancją długiego związku trwającego aż do śmierci.

 

  • Formalności

Na początku najlepiej zacząć od wizyty w parafii, w której para dokonuje się na ślub, aby ustalić tam datę uroczystości. Przed ślubem narzeczeni muszą udać się też do Urzędu Stanu Cywilnego, chcąc wypełnić dokumenty związane z nazwiskami, jakie otrzymają po ślubie oraz jak będą nazywać się ich dzieci. W trakcie ślubu będzie trzeba złożyć podpisy na dokumentach, dlatego najlepiej dogadać się księdzem, aby podpisać je na sam koniec, ponieważ wcześniej może to się okazać problematyczne. Przyszli małżonkowie muszą też przystąpić do spowiedzi i nauk przedmałżeńskich.

  • Wejście do kościoła

W dużym procencie wygląda tak, że para młoda oczekuje księdza na wejściu, aż przyjdzie, by pobłogosławić. Następnie ksiądz prowadzi parę do ołtarza, a za nimi idą świadkowie. Wspólne wejście nowych małżonków jest coraz częściej praktykowane w wielu kościołach i jest oznaką rozpoczęcia nowej drogi życia.

 

  • Wsparcie

Gdy już usiądziecie, pamiętajcie, aby obniżyć sobie nawzajem poziom stresu. Złapcie się za ręce, spoglądajcie na siebie, abyście złapali więcej pewności siebie. Dla Was z pewnością będzie to jeden z najważniejszych dni w życiu, dlatego bądźcie w tym razem i pomagajcie sobie.

  • Przysięga

Kiedy będziecie, już sobie przysięgać to starajcie się patrzeć na siebie. Niech to będzie wasza chwila, albowiem przysięgacie sobie, a nie nikomu innemu. Jest to ważny oraz wzruszający moment w całej ceremonii, dlatego, aby wszystko dobrze wyszło, dobrze odbyć próbę i odpowiednio się przygotować.

  • Wyjście z kościoła

Na koniec uroczystości ksiądz zacznie wam pierwszy składać życzenia. Następnie wszyscy goście wychodzą i czekają na Was pod kościołem, a kiedy przyjdziecie, zostaniecie nagrodzeni wielkimi brawami oraz uściskami.

 

 

Pamiętajcie, abyście wcześniej ustalili z kapłanem wszelkie szczegóły odnośnie waszej ceremonii. Wielorakie elementy mogą się różnić w zależności od parafii.